Bilişim Sağlığı

Hayatında bilgisayar olup da baş-boyun-omuz ve sırt ağrıları çekmeyen var mı?

  • Aşağıda duran monitör sorunu
  • Bükülmüş çalışan el bileği sorunu
  • Boyun desteği olmayan sandalye kullanımı sorunu
  • Arkanıza yaslanmadan bilgisayar kullanma sorunu
  • Alçak veya çok yüksek bilgisayar masası sorunu
  • Küçük ekran ile çalışmak veya yüksek çözünürlülük sorunları
  • Yüksek ekran parlaklığı sorunu
  • 30 dk'da bir kalkıp hareket etmemek sorunu
  • Geçen zamanın farkına varmama sorunu ve dahası...

 

 

 

Bu sorunları yaşamamak için sandalyenize çok önem verin. Birçok şirket başlıksız sandalye kullandırmakta başlıklı sandalyeleri müdür veya yönetici sandalyesi diye son kullanıcıya vermemekte. Bu gibi bir sorunu çözemiyorsanız şirkete kendi sandalyenizi kendiniz satın alın.

Solda uygun kullanım için örnek çizilmiş fakat bu bile yanlış. Sandalyenin boyun desteği yok ve bilgisayar göz hizasından aşağıda bu da çalışma esnasında boyunun aşağı eğilmesine neden olacaktır ben olsam iki top A4 kağıdı koyardım monitörün altına :)

 

 

 

 Şimdi soldaki resimde anlatılmak istenen kambur durmamanız ama benim dikkat çekmek istediğim yer vücut ölçünüze göre bir sandalye seçmeniz kalçalarınız sandalyenin dışında kalıyorsa, sandalye süngeri ve yumuşaklığı yeterli değilse, boyun desteği yoksa omurganız birkaç yıl sonra bu sandalye tarafından ciddi hasara uğrayacaktır.

117 kilo biri olarak 3 defa sandalye kırmışlığım vardır. En sonunda 2.000 TL para ödeyip 10 yıl garantili bir sandalye aldım şimdilik rahatım ve sandalye bir yıldır sağlam.

Kilo ver Spor yap az ye kelimelerini etrafınızdan çok duyarsınız. Hayat cahile kolay :)

 

 

 

 

 

 

  Karpal tünel sendromu el bileklerinizi mahvedecek bir hastalıktır. Bizzat yaşadığım çok ciddi bir sorun ve doktor doktor gezmeme rağmen çözememiştim. En sonunda bir ortapedist bayan doktor mesleğimi sordu bilişim uzmanı olduğumu belirttiğimde "tamam dedi şimdi sorunu anladım" bana bileklik destekli mouse pad önerdi. 6 ay bu mousepad'leri kullandıktan sonra bileklerim yavaş yavaş düzeldi ve bugün bu sorunu yaşamıyorum. Doktor bana ucuz atlattığımı söyledi geri dönüşü olmayan şekilde ilerleyebilirdi de dedi.

 

 

 

 Işık kimsenin ev alırken veya şehir planlamacıların şehjir planlarken bile dikkat etmediği; hayat kalitemizi çok kötü etkileyen; kişiliğimize bile etki eden bir kavram.
Uyurken bile dikkat etmemiz gereken karanlık hormonu melatonin'e girmeyeceğim konumuz bu değil ama bilgisayar kullanırken ışığın önemini daha iyi anlamız için değinmek isytedim gerisiniz kendinizde araştırıp deneyerek öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar ekranından gözünüze gelen fotonlar uzun süre mağruz kaldığınızda gözlerinizi kurutur. Gözlerinizde batma, yanma hissi oluşur. Bazen vucut tepki olarak sizi bilgisayar kullanımına karşı okadar istekliştirir ki bu da iş kalitenizi düşürür.

Resimdeki gibi ortamı aydınlatmak fotonları dağıtır ama benim önerim bilgisayar kullanırken dinlendirici bir gözlük kullanmanız şeklinde olacak. Gözlük birçok ışını kırar ve geçirmez. Gözleriniz sağlam bile olsa bilgisayar kullanırken gözlük takın.

 

Küçük veya devasa ekranlar kullanmayın çok küçük ekran daha yakın çalışmak demektir.  Çok büyük ekran alırsanızda mesafenizi buna göre ayarlamalısınız dolayısı ile büyük ekran = büyük bir masa demektir.

Masanızın yüksekliği ayarlanabilir olmalı.

Sandalyenizin yüksekliği ayarlanabilir olmalı. Kontuğu kamyon şöförü gibi geriye yatırıp bilgisayar kullanacağım derseniz masa, monitör, klavye, mouse buna göre ayarlanmalı ki ofis ortamlarında bu mümkün değil.

 

 Açık ofis firmalar için muazzam ekonomik olsada. Sosyalllik sonucu iş gücü kaybı, gizlilik, dedikodu, salgın hastalık, kişisel mesafe, aidiyet duygusu kaybı, gürültü sonucu stres, dikkat dağınıklığı gibi bir çok sosyal soruna neden olmakta. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

METAVERSE dünyasının kapılarının aralandığı günümüzde bilşim rahatsızlıkları boyun fıtığı, miyopluk gibi rahatsızlıkları önemsememiz gerek.