Ev İnternetim 1000 Mbps Oldu. İyi mi oldu, kötü mü?

Uzun yıllar yurt dışında olan internet hızlarına ciğerci önündeki kedi gibi baktıktan sonra Türkiye’de de 1000 mbps hızı 1ms ping kaybı ile 6 aydır evde kullanıyorum peki gerçekten işime yarıyor mu?

İnternet hızınız 1000 mbps olsa da; size hizmet veren web servisi sizin gibi ev kullanıcılarından bilinçli veya bilinçsiz gelebilecek saldırılardan korunmak için; size makismum 100 mbps hız ile cevap vermekte. Özellikle Microsoft onedrive (kimden kaynaklıdır bilemiyorum; ISP veya Microsoft hızı kesiyor) aşırı yavaş ve kullanışsız.

Bazı torent siteleri de sizi canınızdan bezdiriyor.

Bunun dışında evde 3 pc, 3 telefon, 1 tablet, 1 akıllı tv, 1 nas cihazı sürekli interneti sömürsede herhangi bir yavaşlık hissetmiyorsunuz ama en çok kullandığım ve en gerekli olan onedrive maalesef içler acısı.

Bu sebepten evdeki tüm cihazlar qnap cihazına yedekliyor telefonlar ise one drive yedekliyor. One drive da qnap ile senkronize oluyor bu sayede hobi, iş, aile komple anlık qnap hotspot noktasında senkron oluyor ve yükleme indirme zahmetinden kurtuluyorum.

Neden 1000 mbps hız eski kensel bölgelerde yaygınlaşırken daha elit bölgelerde bulunmuyor? Aslında temel sorun elit kesimlerin belediyelerinin herşeyden aylık vergi istemeleri diye düşünüyorum. Bu sebepten ISP maliyetleri artıyor. Fakir (Burada dar gelirli cümlesini özellikle kullanmak istemedim politik doğruculuğa bitürlü alışamadım) mühitlerin belediyeleri zaten bu fiyatları ISP'lerden talep edemedikleri için eski yerleşimler internet altyapısı konusunda daha hızlı gelişiyor diye düşünüyorum. Mesela bizim gpon kabloları binadan binaya atlata atlata çektiler :)

Gpon ne derseniz şuan altyapıda kullandıkları yeni nesil ucuz maliyetli fiber kablolar ve bunları dağıtan aynalı bakım gerektirmeyen switchler.

Fiber kablolar ışık teknolojisi ile veriyi ilettiklerinden bu yeni nesil aynalamalı switchler ışığı prizmalardan geçirerek kıl sayısını oldukça fazla arttırabiliyor ve her bir kıl 1000 mbps hız sağlayabiliyor. Ayrıca elektrik ile çalışmaması ve bakım maliyetinin olmaması da cabası.

Bakır karşısında fiber kablo üretim maliyetinin düşük olması ve gpon kablo ve sitchlerin uzun yıllar bozulmadan çalışabilmesi ile ISP ve local ağda omurga altyapılarda şuan gpon ilk tercihler arasında gelmekte.