Sistem Mimarisi Zihin Haritam

 mindmap

Çocukluğumdan beri bir şeyi karşıma alıp onu anlamaya çalıştığım zaman önce ne ile karşı karşıya olduğumu görmek için zihin haritaları çıkartırım.

Çocukken zihin haritası ne bilmezdim kâğıda rastgele karalamalar yaparak not alıp ok işaretleri ve numaralandırmalar ile dersi dinlerdim. Sınavdan bir gün önce o karalamalara bakar konuları hatırlar ve dersten geçmeme yetecek kadar bir not alıp (örneğin % üzerinden 45 gibi) dersi geçerdim.

Daha sonra hayat tecrübelerim arttıkça mantık yürütmeyi de öğrendim ama bu başka bir konu.

IT ile bu kişisel egolu anlatımımın ne alakası var derseniz.

Bir gün oturdum “ulan bu IT öğren öğren bitmiyor, ne ile karşı karşıyayım” diye düşündüm ve Bilgi Sistemleri Zihin haritasını çıkartayım dedim.

(Bir keresin de de satrancın zihin haritasını çıkartayım dedim o günden beri birkaç milyon nöron eksiğim var bilemiyorum ? neyse)

Birkaç haftalık çalışma sonunda üst katmanını çıkarttım. Topolojide her bir alt katmanı açmak için + butonuna bastığınızda devasa bir bağlantılar ağı karşınıza çıkıyor.

Bu zihin haritasından sonra Sistem Uzmanlarının neden tamamının sinir hapları, içki ve ağrı kesicilerle yaşadıklarını daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Birçok yöneticim ve sektörden tanıdığım arkadaşım artık bu işi yapmıyor. Yeni nesilden de açıkçası sisteme yetecek kadar çok bu işi tercih eden yok.

Bir arkadaşım Almanya’ya bir et üretim tesisine satış müdürü oldu, bir diğer arkadaşım mobilya üretim işine geçti, bir diğer arkadaşım SAP modül yöneticiliğine geçti, bir arkadaşım yazılım alanına kaydı, bir arkadaşım sql raporlama modülü geliştirdi ve tamamen sql üzerine çalışmakta, birçoğu kendi firmalarını kurup çeşitli al sat ve danışmanlık işlerine başladılar … liste daha uzayıp gidiyor.

Peki insanlar neden bu işi Türkiye’de tercih etmiyorlar? Bu konu hakkında çok fazla sebep var. Öncelik para gibi gözükse de aslında para önem sırasında 4. sırada.

  1. Para kazanıyorsunuz ama harcamaya vaktinizin olmaması, aile yaşantınızı çok kötü bozması
  2. Parayı harcayacak şekilde kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir şehirde yaşayamamak
  3. Süreçleri yönetmek için gereken stres düzeyiniz hiç bitmiyor ve sürekli artıyor
  4. Bu kadar riske karşın kazancınızın Avrupa standartlarında yaşamanıza yetmiyor. İki ev alayım kiraya vereyim de emeklilik maaşı yetmez bari kira gelirleri ile yaşarım stresi...