Evde Web Hosting KurmakGodady üzerinde 3 yıllık delux linıux paketi satın almış; hobi olarak efendi, efendi takılıyordum.

Sonra bi baktım web sayfam bildirim maillerini atmıyor. Herhalde php mailer’ı kapattılar diye düşündüm.

Malum son günlerde dünya spam maile savaş açmış durumda ?

Bari O365 üzerinden SMTP olarak kimlik doğrulamalı bir şekilde mail göndereyim dedim; olmadı.

Kendi evimdeki local web server’ım üzerinden web sayfamı test ediyorum sorun yok.
Çatır çatır O365 üzerinden smtp mail atabiliyorum.

Konuyu internetten araştırdım yurt dışında da birçok kişi aynı sorundan mustarip,
Türkiye’de konu ile ilgili tek bir makale yok! Okumayı bıraktığımız gibi yazmayı da bırakmışız anlaşılan. Bu küçük laf çarpmadan sonra; Yurt dışındaki kişiler çareyi hosting değiştirmekte bulmuşlar.

Hostingi değiştirmeden önce bir godaddy ile yazışayım dedim. Yazışma sonucu teknik ekip paketiniz smtp mail gönderemez relay göndre bilirsiniz dedi.
“Ulan relay mı kaldı“ yazacaktım neyse dedim. Relay olarak mailler ulaşmıyor bey efendi dedim. Teknik ekipten ses yok; öyle bekliyorum chat panelinde. “Anlaşılan sizinle çözemeyeceğim” sorunu dedim, çağrıyı kapattım.

Yılmadım müşteri hizmetlerini aradım. Ben derdimi anlatmaya çalışıyorum; telefondaki bayan bana “sitenizin ssl sertifikası da yokmuş” diyerek ssl sertifikası satmaya çalışıyor. Baktım olacak gibi değil ben size konuyu detaylı anlatan bir e-mail yazsam siz yetkin ekiplere aktarsanız olur mu dedim “olur” dedi. Attım maili kaç gün oldu ses soluk yok.

Neyse; “kırk sufi aşkına” dedim sineye çektim düşünüyorum.

  • Dedim evde internet var (1000/1000mbps)
  • 7/24 açık bir laptop var
  • Ups var
  • Firewall var
  • Backup sistemim var
  • Cloud backup sistemim var
  • Ayda 500 TL elektrik faturam var ?

Mahmut Tuncer - Bakkal amca, şarkısı kulaklarımda çınladı

O zaman dedim Ferhat ne duruyorsun kendine özel hosting kursana ?

Diye düşündükten 1 saat sonra kendi evimden hosting yayınına başladım şu an bu okuduğunuz makale kendi evimden yayın yapmakta ve godaddy üzerindeki paylaşımlı 1 core 1gb RAM sunucudan yaklaşık 2 kat daha hızlı.

Şimdi bu konu ile ilgili iyi bir eğitim serisi hazırlamayı düşünüyorum benim gibi düşünen arkadaşlar için. Docker mimarisi üzerine web hosting kurmak ve backup + güvenliğini sağlamak üzere bir seri olabilir. Yoğun bir dönemde olduğumdan biraz zaman alacak gibi duruyor.

 

comingsoon ….

 

Not: Aradabir web sayfası kesilebilir bizim ufaklık laptoptan film izlerken kapatabiliyor. Kapatma diyorum ama daha 5 yaşında...