Alt Text

TAKIM
Faydacılık Kültürü 

Kişiler kendilerine işe yarar yöntemler öğreten ve faydalı olan insanlara güvenirler ve o kişiye destek verirler; bu da takımı oluşturur.

İyi ilişkiler takımın yapı taşıdır.

Devamı için tıklayınız...
Alt Text

İletişim Hiyerarşisi
Mail Kültürü Nedir? 

Mailin bir kültürü vardır. Selam ile başlarsın, giriş, gelişme ve sonuç ile devam edersin sonunda makama göre saygılarını veya iyi dileklerini ileterek tamamlarsın en altta da e-posta imzan yer alır.Yazışmanın bir geçmişi olur ve çatışmaları önlemek için bir kanıt değeri vardır.

Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Veri güvenliği için
Nasıl bir sistem tasarlamalıyız? 

Sabah işe gittiniz bir baktınız hiç bir veriniz yok! Business Continuity, No Single Point of Failure, Best Practice, Backup, Logshipping, Replication, Disaster Recovery, Failover, Cluster, Bottleneck, RPO ve RTO kavramları, docker ve kubernetis, yük dengeleme, olası felaket senaryoları gibi kavramların anlamlarını birbirleri ile ilişkili bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Son kullanıcı teknolojileri
İlerliyor mu? Geriliyor mu?

Note 20 ultra kullanıyorum ve evde eski telefonum Note3 bulunmakta. Eskiden Iphone ile kısıtlamalarından dolayı sevmezdim ama ne yazık ki android dünyası daha da kötü oldu . Samsung firması, Huawei gibi acilen android platformuna veda edip arka planda kendine özel bir işletim sistemlerini geliştirmeli.

Devamı için tıklayınız...
Alt Text

ITIL
Standartlarına Giriş

ITIL (Information Technologies Infrastructure Library- Bilgi Teknolojisi Altyapı Kütüphanesi); adı üzerinde Bilgi Teknolojileri Birimi Kuran ve Yönetenler için bir kütüphanedir. Kütüphane nedir? birçok insanın araştırarak, yaşayarak tecrübe ettiği bilgi ve becerilerin kağıda döküldüğü ve diğer nesillere aktarıldığı bir platform.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Tekelleşen Teknoloji ve
ÇIKIŞ KAPILARI

Apple ve Samsung cep telefonu piyasasını neredeyse tek başlarına domine ediyorlar. Diğer cep telefonu firmaları ise bu firmalardan işlemci, ram, pil, hafıza, ekran temin ederek kendi telefonlarını piyasaya sürüyor.  
Bilgisayar ve sunucu dünyasında da durum böyle. Bir sunucu yada pc almaya kalktığınızda donanım üreticileri belli bu sebepten fiyatlar hemen hemen birbirlerine yakın. Olayı farklılaştıran ise üzerlerinde gelen yazılım ve servis hizmeti.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Network kablolama ve
DİKKAT EDİLMEYEN NOKTALAR

Bir insanın omurga sistemi yaşam kalitesini ne kadar etkiler ise ise, Bilgi Teknolojileri bölümünün network omurgası da iş kalitesini belirler. Bir firmanın network tesisatına ve şaftlarına bakarak BT bölümünün ne kadar kaliteli çalıştığını ve bütçesini size söyleyebilirim,

Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Bilişim Ürünleri
SİZİ SAKAT BIRAKABİLİR

Hayatında bilgisayar olup da baş, boyun, omuz ve sırt ağrıları çekmeyen var mı? Bu makalede dikkatiniz çekmeye çalışacağım birkaç nokta var. Özellikle genç kuıllanıcılar bu yazılanları dikkate alsınlar isterim.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

BT çevre birimlerinin
OLUŞTURDUĞU MALİYETLER

Çevre birimlerin her geçen gün arttığı günümüzde, insanların mobil çalışmalarının artması ile birlikte BT envanter yönetimi oldukça zor olmaya başladı. Çevre biriler ile ilgili sorunları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Kale Savunması mı?
MEYDAN MUHAREBESİ Mİ?

Siber güvenliği sağlamak için kale savunması mı yapacaksınız? Yoksa meydan muharebesi mi? Tanımlamam kulağınıza garip gelebilir ama siber dünya gerçek dünyanın kuralları ile bire bir aynı çalıştığından "teşbihte kusur olmaz"
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Kullanıcı ne istediğini bilmez,
BİRİLERİ ÖĞRETİR !

“Kullanıcı ne istediğini bilmez, siz öğretirsiniz!” Steve Jobs’a ait bir söz  teknik biri olarak bu söze şiddetle karşı çıkmıştım. “Nasıl bir ego bu” diye düşünmüştüm.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Sizde Mail Gönderemeyenlerden misiniz?
BİR BAKALIM !

19 Ocak 2022 tarihinden beri (belki daha öncede olmuştur) Türkiye genelinde neredeyse bütün ip blokları UCEPROTEC tarafından blacklistlere alınmış durumda.
ISP’ler çok dikkate alınmayan bir liste deseler de. Birçok spam gateway ürünü bu kara listelerden beslenmekte. Dolayısı ile buradan gelen bir engel sizin maillerinizin birçok firmaya ulaşmasında soruna neden olabiliyor.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Ev İnternetim 1000 Mbps Oldu.
İYİ Mİ OLDU? KÖTÜ MÜ?

Uzun yıllar yurt dışında olan internet hızlarına baktıktan sonra Türkiye’de de 1000 mbps hızı 1ms ping kaybı ile 6 aydır evde kullanıyorum ve oldukça memnunum.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Mahşerin 4 atlısı,
Modern Authentication, Sms ile şifre değiştirme, MFA ve Legacy App Pasword oluşturma

2017 yılından beri duyurusu yapılan Temel Kimlik Doğrulamayı Microsoft bu sene içinde kapatıyor. Orjinal Microsoft duyurusuna buradan erişebilirsiniz.
Aslında konu sadece modern kimlik doğrulama ile bitmiyor 4 konu birbiri ile bağlantılı.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Sistem Mimarisi
ZİHİN HARİTAM

Çocukluğumdan beri bir şeyi karşıma alıp onu anlamaya çalıştığım zaman önce ne ile karşı karşıya olduğumu görmek için zihin haritaları çıkartırım.
Çocukken zihin haritası ne bilmezdim kâğıda rastgele karalamalar yaparak not alıp ok işaretleri ve numaralandırmalar ile dersi dinlerdim. Sınavdan bir gün önce o karalamalara bakar konuları hatırlar ve dersten geçmeme yetecek kadar bir not alıp  dersi geçerdim.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Kullandığın bu web sayfası
BİR EVDEN YAYIN YAPMAKTADIR

Godady üzerinde 3 yıllık delux linıux paketi satın almış; hobi olarak uğraşıyordum. Sonra bi baktım web sayfam bildirim maillerini atmıyor. Herhalde php mailer’ı kapattılar diye düşündüm.
Malum son günlerde dünya spam maile savaş açmış durumda ? Bari O365 üzerinden SMTP olarak kimlik doğrulamalı bir şekilde mail göndereyim dedim; olmadı.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Client Bilgisayarlarında
VERİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK

Veri güvenliği konusunda en zayıf halka son kullanıcı cihazlarıdır. Son kullanıcı tarafında birçok güvenlik önlemi alınması gerekir fakat bu bölümde genelde en az dikkat edilen konu olan bir kullanıcıya cihazı teslim edilmeden önce alınması gereken güvenlik önlemlerinden bahsedeceğim.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Yazılım Departmanı Yönetmenin
ZORLUKLARI

İş hayatıma hep büyük yapıların içinde sürdürdüm. İlk çalıştığım yıllarda çalıştığım firma yazılım departmanı kurdu. 6 kişilik bu ekip; 3 yıl gibi küçük bir zamanda ilk erp / crm versiyonunu kasa operasyon sistemlerinden başlayarak hayata geçirdi ve 5 yıl içinde müthiş bir hızla geliştirdiler.
O zamanlar ben toy bir gencim işin arka plan mutfağını hiç düşünmedim.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Siber saldırılardan
YAŞLI İNSANLARIN KORUNMASINA YARDIM EDİN

Son günlerde yaşlı kişilerin e-devlet ve e-nabız şifreleri kırılmakta. Saldırganlar yaşlı insanların birikimleri olduğunu çok iyi bilmekteler.
Bu sebepten çevrenizde tanıdığınız yaşlı insanlara e-anahtar kullanmayı öğretmeniz bir sosyal sorumluluktur.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Sistem odalarını toparlarken
TOPOLOJİ KULLANIMI

Sunucu odası fiziksel topolojisini çıkartmak ve entropiye yenik düşen sistem odalarını toparlarken draw.io programının güzel özelliklerinden yararlanmak hakkında küçük bir çalışma.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

Sözleşme ile anlatamadığımız isteklerimizi
3D MODELLEME İLE ANLATMAK

Bazen sözleşme ve teknik şartnameler yüz sayfayı geçebilir ve okumak ile anlamak çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda her zaman 3D ve 2D modellemeyi tercih etmişimdir.
Devamı için tıklayınız...
Alt Text

KVKK
AÇIK RIZA METNİM

Ferhat YILDIZ kişisel web sayfası Bilgi Teknolojileri üzerine ücretsiz eğitim verdiğinden KVKK metni detayları ve olası yaşanabilecek zararlar üzerine bilgi verebilmek için detaylandırılmıştır. Standart bir hukuksal metin niteliğinde değil daha eğitim dilinde hazırlanmıştır.

Devamı için tıklayınız...