Notlar Menüsü altında yazılanlar. Kendim için yazmış olduğum hatırlatıcıları içerir çok fazla detay içermeyebilir. Makaleler gibi detaylı değildir.

Network kartı ip adresi almama sorunları

Herhangi bir fiziksel sunucuyu sanal ortama convert ettiğimizde yada benzer durumlarda network kartını kaldırıp yeni bir network kart eklediğimizde ve IP adresi girişi yaptığımızda bu bilgilerin zaten var olduğu ile ilgili bir hata mesajı alabiliriz. böyle bir durumda daha önceki network kartın kayıt defterindeki artığını elle temizlememiz gerekmektedir.

Bunun için Başlat>çalıştırdan Regedit yazarak işleme başlayacağız. Yine işleme başlamadan önce kayıt defterinin yedeğini almakta fayda var. Yedek aldıktan sonra HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkCads\ altında bulunan kayıtları el ile siliyoruz daha sonra sunucumuzu reboot ediyoruz.

-----------------------

Ağ Bağdaştırıcısı Ayarlarını Kayıt Defterinden Kaldırma

Aygıt Yöneticisi’nde kullanılmayan bir NIC’yi kaldırdıktan sonra eski IP adresini yeni bir adaptöre atayamazsanız, eski NIC’nin IP yapılandırmasını kayıt defterinden kaldırın.

Ağ arabirimlerinizin IP ayarları, HKLM \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ Tcpip \ Parameters \ Interfaces kayıt defteri anahtarının altında bulunur .

Bu kayıt defteri anahtarları bazı {Interface GUID} anahtarlarını içerir. Eski ağ arayüzüne atanan IP adresini içeren IPAdresi değerinin bulunduğu arayüzü bulana kadar bunları tek tek kontrol edin .

--------------------

“ipconfig /all” komutunu yazın. IP adresi “Duplicate” olarak ayarlandı

Temel Sorun Giderme:

Atanan IP adresini değiştirmemiz gerekiyor, Başarısız olursa, farklı IP adresi segmenti atamayı deneyin ve hala aynı olup olmadığına bakın, evet ise, Windows 2008 sürümünde gerçekleşecek adımları izleyin.

Çözüm

 1. regedit.exe'ye gidin
 2. 2. APIPA'yı Biri Dışında Tüm Ağ Bağdaştırıcılarında Devre Dışı Bırakın
 3. 3. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını oluşturmak için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanın; burada <var>bağdaştırıcı adı</var>, APIPA'yı devre dışı bırakmak istediğiniz Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) tarafından yapılandırılmış bağdaştırıcının adıdır:

Örn: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\{5a75adf3-f8ee-11e6-a6b2-806e6f6e6963}

4. Bu anahtara aşağıdaki değeri ekleyin:
Değer adı: IPAutoconfigurationEnabled
Değer türü: REG_DWORD
Onaltılık değer: 0 (0 değeri, bu bağdaştırıcıda APIPA desteğini devre dışı bırakır)

NOT: IPAutoconfigurationEnabled girişi yoksa, APIPA'nın etkinleştirildiğini gösteren varsayılan 1 değeri varsayılır.

5. Bu değişikliği yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Prosedür başarıyla tamamlandıktan sonra, otomatik yapılandırma IP'si kaybolur, ancak Windows işletim sistemi tarafından yinelenen olarak adlandırıldığından statik IP seti hala kullanılamaz.

Yinelenen IP'yi tercih edilen IP olarak nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. 1.regedit.exe'ye gidin
 2. Bu kayıt defteri anahtarını bulun:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters
 3. Yeni'ye tıklayın ve DWORD Değeri'ne tıklayın
 4. ArpRetryCount yazın
 5. ArpRetryCount kayıt defteri girdisine sağ tıklayın ve Değiştir'e tıklayın. Değer kutusuna 0 yazın ve Tamam'ı tıklayın.
 6. VM'yi kapatın ve yeniden başlatın. NIC'nin IP adresini kontrol edin, statik IP tercih edilen olarak ayarlanmalıdır.

https://deepakkanda.wordpress.com/2017/07/02/duplicate-ip-address-issue-in-windows-server/